Fizycy na Małopolskiej Nocy Naukowców

Tegoroczną Noc Naukowców – 27 września 2019 roku, my miłośnicy fizyki z klas ósmych SP i licealnych z poszerzonym programem fizyki, spędziliśmy w Muzeum Lotnictwa Polskiego biorąc udział w eksperymentach, pokazach i konkursach zorganizowanych przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.

W tę najbardziej naukową noc w roku każdy z nas miał możliwość samodzielnego pilotowania samolotu, wyhodowania czarnego węża faraona, skonstruowania najprawdziwszej rakiety i zaobserwowania zjawiska odrzutu, jak również zmuszenia ogromnej chmury do schowania się w butelce i wykorzystania prawa Bernouliego do natychmiastowego napełnienia powietrzem ogromnego balonu – jednym tylko wyziewem z płuc naszych!

Wszystko działo się tak szybko, że chyba udało nam się zaobserwować nieliniowość czasu, który pod koniec imprezy zaczął galopować w postępie wręcz geometrycznym. Co prawda oszacowanie, jak dalece musieliśmy zaburzyć lokalne pole grawitacyjne, skoro tak silnie zakrzywiło naszą czasoprzestrzeń, przekroczyło nasze umiejętności matematyczne, ale za to rozwiązaliśmy wiele quizów i zagadek kierowanych do nas przez animatorów Cogiteonu, a doktor G musiał przyznać, że jest z nas dumny. No niech Wam będzie – musieliśmy go trochę pociągnąć za język, ale do okaleczenia nie doszło.

Krótko mówiąc było śmiesznie, wybuchowo i wcale nie chciało nam się spać.