A jednak Wyspiański wciąż zachwyca!

6 lutego uczniowie klasy IIIB i IIIF udali się na wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu. W Muzeum Narodowym w Krakowie zgromadzono ok. 500 eksponatów, toteż było i co oglądać, i czym się zachwycać.

Mieliśmy okazję obejrzenia przepięknych malowideł, przedstawiających między innymi motywy roślinne oraz wzory inspirowane sztuką ludową. Znajdowały się tu też autentyczne przepróchy, czyli nakłuwane kartki, które wykorzystywane były do nanoszenia projektów na ściany oraz prace inspirowane dziełami Jana Matejki.

Na ekspozycji nie zabrakło też dramatów, rekwizytów oraz projektów scenografii. Artysta zaprojektował nawet całkiem nowy plan Wawelu!!!

Pod koniec zwiedzania zobaczyliśmy przykłady sztuki użytkowej – krzeseł (niezbyt wygodnych dla natrętnych gości), mebli, kilimów, pejzaży oraz ilustracji do różnych dzieł literackich. W ostatnim przedsionku wystawy znajdowały się autoportrety artysty oraz należące do niego przedmioty codziennego użytku.

Eksponatem zamykającym wystawę okazał się być… stelaż artysty. Wszyscy stwierdziliśmy jednogłośnie, że wycieczka była fantastycznaaaa!