Egzamin gimnazjalny – powtórka z fizyki w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prawie sześćdziesięciu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum środę 27 marca 2019 spędziło w Instytucie Fizyki UJ na wykładzie przygotowującym do egzaminu gimnazjalnego z fizyki, którego tematyka obejmowała fale mechaniczne, mechanikę i zjawiska cieplne.

Na Łojasiewicza 11 bywamy tak często, że Obsługa recepcji wita nas od samych drzwi szerokim uśmiechem i już nawet nie próbuje instruować nas jak dotrzeć do audytorium prof. Niewodniczańskiego. Nic więc dziwnego, że czujemy się tam jak u siebie w domu.

Co prawda pan od fizyki tęskni za atmosferą IFUJ w jego starej lokalizacji na Reymonta 4, no ale wiecie, po przekroczeniu 18-nastki nawet zwykły człowiek, a co dopiero fizyk, zaczyna nadawać na tych samych falach co wieszcz Adam: „Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie. Święty i czysty, jak pierwsze kochanie”.

Jak zwykle było sporo teorii, trochę matematyki, oraz zmierzająca asymptotycznie do nieskończoności amplituda pokazów i doświadczeń.

Dla gimnazjalistów była to już jedna z ostatnich możliwości utrwalenia wiedzy przed egzaminem gimnazjalnym, a dla 7-klasistów pierwsze spotkanie z falami mechanicznymi jako formą propagacji energii bez transportu masy, oraz ze zjawiskami energetycznymi i termodynamicznymi, które są tak powszechne w naszym życiu, że nawet ich nie zauważamy.