Fizycy od Salezjanek wrócili na Uniwersytet

Skoro tylko wybrzmiała Gaude Mater Polonia i 656. rok akademicki na najstarszej polskiej uczelni stał się faktem, my ósmoklasiści i licealiści realizujący fizykę w zakresie rozszerzonym, natychmiast wznowiliśmy spotkania z fizyką doświadczalną i środowe popołudnie 9 października 2019 roku spędziliśmy w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tym razem naukowcy z IFUJ przygotowali dla nas ucztę pod tytułem „Fizyczne rozmaitości”. Jak nie trudno się domyślić menu oparte było o uwielbiany przez wszystkich groch z kapustą: od zasady zachowania pędu począwszy, poprzez pokazy rakietowe, na wielkim wybuchu w oparach ciekłego azotu skończywszy.

Na przystawkę pozwolono nam potłuc w drobny mak pąki czerwonych róż, na pierwsze danie zaserwowano niekończący się taniec ogromnych balonów w rytm prawa Bernouliego, jak również schowanie 10 z nich w maleńkim, zimnym pojemniku Dewara. Drugie danie skrojone było pod krawców oraz tatusiów zmęczonych wymyślaniem kolejnych zagadek dla swoich ciągle znudzonych pociech.

Na deser, dla wszystkich zgromadzonych na sali,  dr Marek Gołąb przygotował tylko jedno, jedyne, malutkie ciasteczko, które w warunkach próżniowych powiększył do niebotycznych rozmiarów.  Po czymś takim nie pozostało nam nic innego jak wzbudzić gromkie brawa i strawestować naszą ukochaną Marię Konopnicką: Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: Centusie jednak  są na świecie!