Licealiści na Nocy Naukowców 2018

28 września 2018, my miłośnicy nauk ścisłych z klas IIB i IA LO wraz z naszym nauczycielem  fizyki, odwiedziliśmy  Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej.

W ciągu kilku godzin pobytu na Małopolskiej Nocy Naukowców 2018 w Czyżynach zapoznaliśmy się z metodyką badań sejsmicznych, przestudiowaliśmy techniki wydłużania kości długich, przeprowadziliśmy badania hydrofilności wybranych materiałów metodą napięcia powierzchniowego, dowiedzieliśmy się, że kolega Patryk doskonale operuje mikropipetą, oraz poddaliśmy badaniom swoje stopy i stawy biodrowe. 

Co prawda od dawna słyszało się tu i ówdzie, że postawa kolegi Jakuba jest właściwa, ale  uzyskane dane doświadczalne, oraz entuzjastyczna recenzja specjalistki od biomechaniki jednoznacznie potwierdziły, że wbrew obiegowym opiniom, męskie nogi bywają proste.

Sporo fun’u dostarczyły nam zabawy z robotami, którymi mieliśmy szansę sterować samodzielnie, ale i od wyczynów drukarek 3D też trudno było się oderwać.

Ze stanowiskiem projektowania robotów mobilnych najtrudniej było się rozstać koleżance Patrycji, natomiast gdyby nie umiejętna perswazja pana od fizyki, kolega Michał prawdopodobnie zamieszkałby w laboratorium drukarek 3D.         

Przechadzając się po gmachach Politechniki, oprócz licznych naukowców, tłumów zwiedzających, ścian oklejonych skomplikowanymi wzorami i schematami, spotkaliśmy także inteligentne wiertnice, prototypy pralek przyszłości, wyścigi bolidów, oraz symulator samolotu wielozadaniowego F-16.

Nogi bolały, zwoje mózgowe się przegrzewały, ale nikt z nas nie miał wątpliwości, że było warto.