Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wielu wydarzeniach.

9 listopada reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości w Dzielny XVI Bieńczyce.  Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Św. Józefa na os. Kalinowym 5. Wzięliśmy również udział w „Biegu Niepodległości”.

Tego samego dnia odbył się w naszej szkole konkurs historyczny związany z życiem i działalnością polityczną dwóch „ojców” naszej niepodległości czyli Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. W konkursie brały udział wszystkie klasy licealne, gimnazjalne oraz ósme klasy szkoły podstawowej.

Oprócz przygotowania merytorycznego każda klasa musiała również przygotować jedną z pieśni patriotycznych, którą wykonała podczas konkursu. Ekspertami w dziedzinie biografii Józefa Piłsudskiego okazał się zespół z klasy 1 A LO. Miejsce drugie z niewielką stratą zajęła klasa 2 B LO, a miejsce trzecie klasa 3 B gimnazjum. Jeszcze bardziej zacięta rywalizacja miała miejsce w przypadku biografii Romana Dmowskiego. Po 5 rundach pytań jednym punktem prowadził zespół z klasy 8 A szkoły podstawowej przed klasą 3 F gimnazjum oraz 2 A LO, jednak brawurowe wykonanie piosenki „O mój rozmarynie” przez uczniów klasy 2 A LO zadecydowało, że to im w udziale przypadło zwycięstwo w całym konkursie.

Gratulujemy zwycięzcom jak i zwyciężonym. Mamy nadzieję, że dzięki wiedzy zdobytej w konkursie uczniowie jeszcze lepiej zrozumieją ile trudu wymagało odzyskanie niepodległości ojczyzny i jak cenną wartością jest wolność każdego z nas tak ciężko wywalczona 100 lat temu

Tuż po konkursie w ramach  naszych szkolnych obchodów Święta Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klasy pierwszej LO posadzili w szkolnym ogrodzie „Dąb Niepodległości”, który dla przyszłych pokoleń będzie pamiątką tegorocznych patriotycznych uroczystości.

Z kolei 11 listopada wzięliśmy udział w głównych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczęły się o godzinie 10:00 uroczystą Mszą Święta w Katedrze Wawelskiej w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego. O godzinie 12:00 wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Następnie współuczestniczyliśmy w pochodzie patriotycznym z Wawelu na plac Jana Matejki. Przy Krzyżu Katyńskim na placu Ojca Adama Studzińskiego złożono kwiaty. Pochód zakończyliśmy na placu Jana Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej GALERII!