Optyka geometryczna – kolejna wizyta w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

źródło: IFUJ

Środowe popołudnie 6 marca 2019, my miłośnicy fizyki z podstawówki i gimnazjum, spędziliśmy w Instytucie Fizyki UJ gdzie przyciągnęły nas lasery, bajery i świecidełka. Przy okazji wyrażamy najgłębsze wyrazy współczucia dla licealistów, którzy w tym czasie postanowili wziąć udział w turnieju siatkówki (sic!).

W trakcie wykładu ilustrowanego licznymi doświadczeniami dowiedzieliśmy się co to są fale elektromagnetyczne, wyodrębniliśmy z nich światło i przekonaliśmy się na własne oczy, że wiązka laserowa jest rzeczywiście wyjątkowa. Poznaliśmy prawa Snelliusa, ujrzeliśmy swoje oblicza w krzywych zwierciadłach, zapoznaliśmy się z fizyką światłowodów, odkryliśmy tajemnice lustra weneckiego oraz przekonaliśmy się, że nie warto podążać za fatamorganą.

Dziewczyny z klas 7 nie odmówiły sobie również przyjemności pospacerowania po labiryncie budynków instytutu i tak się im to spodobało, że podobno nawet rozważały czy zamiast wykładu nie wybrać zabawy w chowanego. Plotka jednak głosi, że z ułańską fantazją ich serc zwyciężyły ich naukowe dusze, które nakazały im dowiedzieć się jakie zaklęcia należy wypowiedzieć by króliczek zniknął w czeluściach kapelusza.

Jak widać Jane Austin nie miała racji twierdząc, że kobiety dzielą się na rozważne i romantyczne – nasze panie to przecież jedna wielka harmonia Sense & Sensibility.