I Salezjańskie Biegi na Orientację

I Salezjańskie Biegi na Orientację

W sobotę 18 maja miała miejsce rzecz historyczna. Tego bowiem dnia odbyły się I Salezjańskie Biegi na Orientację dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Imprezę zorganizowało Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek, a patronat nad imprezą objęły Rada Dzielnicy XVI oraz „Głos Tygodnik Nowohucki”.  Biegi na orientację dobrze znane są w środowisku szkoły organizującej zawody, jednak wśród uczniów innych szkół znalazło się wiele dzieci, które po raz pierwszy miały okazję wziąć udział w takich zawodach.

Na czym polega bieg na orientację? To bardzo proste – dostajesz mapę z zaznaczonymi punktami i masz wykazać, że wszystkie z nich znalazłeś, oczywiście w jak najkrótszym czasie. Liczy się więc zdolność logicznego i szybkiego myślenia, analiza sytuacji i orientacja w terenie. A do tego oczywiście świetna kondycja. Tym wszystkim musieli wykazać się wszyscy zawodnicy startujący w zawodach. A było ich prawie osiemdziesięciu. Tuż po godzinie 10, po oficjalnym rozpoczęciu, na terenach zielonych Gimnazjum Salezjanek oraz sąsiadującej z nim Szkoły Podstawowej nr 86 zaczęły mnożyć się dzieciaki biegające z mapą w ręce od punktu do punktu. A te zlokalizowane były w przeróżnych miejscach. Trzeba się więc było sporo natrudzić, by wszystkie odnaleźć i podbić na karcie startowej w odpowiedniej kolejności. Jednak, jak można było zauważyć na twarzach wszystkich uczestników imprezy, zadanie to było nie tylko trudne, lecz także bardzo atrakcyjne i interesujące. U wszystkich, którzy ukończyli bieg, można było dostrzec ogromny uśmiech. Pokonali oni bowiem własne słabości i sprawdzili się na tle innych. A po biegu, w oczekiwaniu na oficjalne wyniki, wszyscy chętnie relaksowali się grając w piłkę na sali gimnastycznej.

Najlepsi zawodnicy w każdej z kategorii otrzymali medale oraz dyplomy. Na podium nie zabrakło naszych reprezentantów, a jakie miejsca zajęli możecie się dowiedzieć czytając rubrykę „Nasze sukcesy”. Warto podkreślić, że każdy uczestnik biegu otrzymał upominek wylosowany podczas specjalnej loterii. Nikt nie opuszczał więc zawodów z pustymi rękami. Najważniejsze było jednak co innego…

„Wystarczy że jesteście młodzi, abym Was kochał” – zwykł mawiać ojciec i nauczyciel młodych, ksiądz Bosko. A patrząc z nieba na radosną młodzież rywalizującą w duchu fair play jego serce musiało przepełniać wielkie szczęście. Sport odbywa bowiem w wychowaniu młodzieży wielką rolę, a wydarzenia takie jak to na pewno mogą pokazać dzieciom, że nie trzeba dążyć po trupach do celu, lecz w zdrowej rywalizacji walczyć o swoje pragnienia i marzenia. Jak powiedziała siostra dyrektor  Leokadia Wojciechowska: „moim pragnieniem jest kontynuacja tej imprezy, aby jednoczyć społeczeństwo naszych osiedli, dzielnicy, miasta w trosce o wychowanie młodych przez sport”. Wszystko wskazuje więc na to, że z biegami na orientację jeszcze nie raz się spotkamy. I już nie możemy się doczekać.

Zdjęcia z I Salezjańskich Biegów na Orientację możecie zobaczyć w naszej GALERII.

Protokół zawodów – I Salezjańskie Biegi na Orientację

Administrator