Spotkanie z Anną Marią Wesołowską

Sędzia Anna Maria Wesołowska – tak, uczniowie klas drugich naszej szkoły mieli wyjątkową okazję spotkania ze znaną z programu telewizyjnego sędzią. To była już druga wizyta w naszej szkole. Sędzia czerpiąc z bogatego doświadczenia zawodowego ale także z wielkiej troski o dobro ludzi młodych opowiadała o zagrożeniach i konsekwencjach jakie wynikają z ich nieprzemyślanych zachowań. Tłumaczyła jak żyć bezpiecznie w dzisiejszej rzeczywistości. W niezwykle przystępny i ciekawy sposób wprowadziła młodzież w świat prawniczych pojęć. – Spotykam się z młodzieżą, bo jestem ich przyjacielem i nie mogę znieść tego, że tak wielu uczniów – waszych rówieśników – trafia na sale sądowe jako oskarżeni – wyznała Anna Wesołowska. Sędzia mówiła m.in. o przemocy rówieśniczej, o cyberprzemocy, narkotykach czy przedwczesnej inicjacji seksualnej. Dużym zaskoczeniem była dla młodzieży informacja o granicy wieku od jakiego ponoszą odpowiedzialność za poszczególne czyny, jak również kwalifikacja jako przestępstwa czynów, które niejednokrotnie są w ich rozumieniu jedynie niewinnym wygłupem. Na konkretnych przykładach, ze spraw w których orzekała, sędzia Anna Wesołowska wyjaśniła jak działa polskie prawo.

Obecnie pani sędzia Anna Maria Wesołowska spotyka się z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami, rodzicami, aby uwrażliwiać ich o prawnych a przede wszystkim życiowych konsekwencjach niektórych zachowań.

Pani sędzia Anna Maria Wesołowska nie groziła uczniom paragrafami, chociaż je przytaczała, ale pokazywała w sposób niezwykle ciepły i serdeczny jak piękne jest życie młodego człowieka, gdy są respektowane normy prawa.

Pani sędzia pokazała też uczniom pewne konkretne sposoby działania, jak pomóc sobie, by przestrzeganie prawa było dla nas wsparciem na drodze rozwoju.

Zdjęcia ze spotkania z Anną Marią Wesołowską, których autorem jest Dominik Serba, są już w GALERII.