Wyjątkowa lekcja historii i pokory

27 listopada uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum zwiedzili Auschwitz- Birkenau. Był to największy hitlerowski obóz koncentracyjny, czyli teren stopniowego wyniszczania więźniów i ośrodek natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów. Jest to miejsce, w którym słowa  Holocaust i ludobójstwo  nabierają specjalnego znaczenia.

Czas spędzony w Auschwitz stał się  dla wszystkich szczególną lekcją historii oraz pokory. Trudno pisać o emocjach, bo każdy, patrząc na ten tragiczny obraz pogardy wobec ludzkiego życia, przeżywał tę wizytę w sposób właściwy tylko sobie. Przy ścianie śmierci znajdującej się obok bloku nr 11 , uczniowie złożyli kwiaty od młodzieży salezjańskiej, zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zamordowanych.

Jedno jest pewne. Zwiedzenie muzeum wzmocniło nasze przekonanie w to, że takie wartości jak: altruizm, poczucie własnej godności, honor, wiara, wytrwałość i dobro, zwyciężą  każdy system totalitarny i tyranię- nawet tak potężną jaką był hitleryzm.